
Održivi razvoj u Bosch proizvodnji
Upravljanje utjecajem na okoliš na svim proizvodnim mjestima prema ISO 14001
Od 1996. godine na svojim lokacijama neprestano primjenjujemo sustave upravljanja okolišem. U međuvremenu su sva proizvodna mjesta Boscha certificirana prema ISO 14001. Ova norma postavlja najviše zahtjeve i predstavlja za poduzeća najznačajniji međunarodni zahtjev s područja zaštite okoliša. Ovom normom predviđeni su, među ostalim, napori i mjere iskorištenja otpadne topline, smanjenja potrošnje vode, uštede električne energije, kao i uklanjanja otapala. Osim toga, obvezni smo odgovarajuće zahtjeve postaviti i našim dobavljačima. U skladu s navedenim, u planu je smanjenje ispuštanja CO2 na proizvodnim mjestima do 2020.-e godine najmanje za 20% u odnosu na 2007.-u godinu.
Veća učinkovitost u proizvodnji primjenom najmodernije tehnike
Pri razvoju proizvoda, kao i u samoj proizvodnji, već godinama neprestano poboljšavamo zaštitu okoliša i brinemo za bolje korištenje resursa. U to se ubrajaju, primjerice, kondenzacijska tehnologija, dizalice topline, sustavi provjetravanja s regenerativnim izmjenjivačima, iskorištenje otpadne topline zrakotlačnih kompresora, kao i optimirana izolacija zgrada. S ciljem smanjenja potrošnje električne energije, na našim lokacijama ugradili smo sustave svjetlećih traka i posebno štedljiva svjetla. Tako smo, primjerice, primjenom vijčanih i turbo rashladnih uređaja povećali stupanj iskorištenja kod hlađenja za 45% od 1985.-e do danas.
Vlastiti veliki projekti Boscha za više zaštite okoiša
I veliki projekti u Boschu doprinose povećanju održivog razvoja. Tako fotonaponski sustav snage 30 kW na fasadi središnjice Bosch toplinske tehnike daje struju koja bi bila dovoljna za zadovoljenje godišnje potrebe 30 domaćinstava. Već danas na lokaciji u njemačkom mjestu Blaichach, hidrocentrala stara više od 100 godina proizvodi ekološki prihvatljivu struju, koja pokriva polovicu potrebe i godišnje štedi oko 4.000 t CO2. Kroz ulaganja od 7,3 milijuna Eura u modernizaciju postrojenja, proizvodna sposobnost trebala bi porasti za još 50%. Posebno prijateljski prema okolišu radi i njemačka lokacija Murrhardt: korištenjem topline strojeva štedi se zimi oko 80% potrebne energije grijanja. Osim toga, 2007.-e je u pogon pušten fotonaponski sustav. Još jedan fotonaponski sustav bit će instaliran u tvornici poluvodiča u Reutlingenu, na tradicionalnoj njemačkoj lokaciji.