Dizalica topline
Što je zapravo dizalica topline i što postiže? Odgovore možete pronaći ovdje:

Dizalica topline
Bosch dizalice topline iskorištavaju neogranične izvore toplinske energije iz zemlje, podzemnih voda i zraka i stoga ih dijelimo na sustave: zemlja-voda, voda-voda, te zrak-voda.
Funkcijska shema dizalice topline:
1) Toplina zemlje, podzemne vode ili zraka se u dizalici topline pomoću izmjenjivača topline - isparivača prenosi na radnu tvar koja ima jako nisko vrelište, brzo se zagrijava i isparava
već pri niskim temperaturama.
2) Zatim električni kompresor stlačuje plinovitu radnu tvar koja se pri tom dodatno zagrijava.
3) Tako dobivena toplina se pomoću drugog izmjenjivača topline - kondenzatora prenosi na
sustav grijanja i spremnik tople vode. Time se radna tvar podhlađuje i ukapljuje.
4) Naposljetku, radna tvar struji preko ekspanzijskog ventila, gdje se tlak medija naglo snižava, radna tvar se pothlađuje i ukapljuje, te provodi do isparivača. Opisani proces se ponavlja u zatvorenom kružni toku.
Izuzetno ekološki prihvatljivo, izuzetno ekonomično.
Za rad dizalice topline potrebna je električna energija. S obzirom da proizvodi više toplinske energije nego što troši električne, to ju čini ekološki prihvatljivim izvorom energije.
Tako je potrebno samo 25% električne energije za 100% korisne topline. Ukoliko se električna energija proizvodi pomoću fotonaponskih ćelija (sunčeva energija) ili vjetroelektrana (energija vjetra), korist za okoliš je još veća jer sustav radi u potpunosti kao obnovljivi izvor energije.
Niskotemperaturni sustavi grijanja velikih površina poput podnog ili zidnog grijanja, idealno se zagrijavaju pomoću dizalice topline. Ukoliko je cjelokupna potreba za toplinom pokrivena pomoću dizalice topline, govorimo o monovalentnom sustavu grijanja. Ukoliko se energija dizalice topline u određenim periodima kombinira sa drugim generatorima topline (najčešće s postojećim uljnim ili kotlom na kruta goriva), govorimo o bivalentnom sustavu grijanja. Posebno prikladni za dogrijavanje su električni grijači. Takav sustav grijanja nazivamo monoenergetski (korištenje samo jednog izvora energije). Time je omogućeno dimenzioniranje dizalice topline sa nešto manjim toplinskim učinkom od stvarne potrebe jer se vršna opterećenja energije pokrivaju pomoću električnog grijača.
Takva rješenja pokazala su se kao najekonomičnija jer dulje vrijeme rade u optimalnom području i povoljnija su u nabavi.
Smanjenje troškova upotrebom dizalica topline.
Inovativna Bosch tehnologija dizalica topline čini nepotrebnim investiranje u dimnjak, uljni spremnik ili plinski priključak. Pri tom otpadaju i troškovi održavanja koji bi nastali kod uobičajenih konvencionalnih sustava grijanja, tako da su u konačnosti troškovi eksploatacije Bosch dizalice topline u usporedbi sa korištenjem loživog ulja ili plina manji do 60%.