Dizalica topline zemlje
Upoznajte funkcije i tipove dizalica topline zemlje:
Dizalica topline zemlje
Bosch dizalice topline zemlje koriste geotermalne sonde ili površinske zemljane kolektore kao izvore topline. Koji je sustav optimalan ovisi od vrste zemljišta i raspoloživosti terena. Oba sustava su vrlo učinkovita i moguće ih je postaviti u gotovo svaku podlogu.
Ne zauzima puno prostora: geotermalna sonda kao izvor topline
Geotermalne sonde u vrtu gotovo da i ne zauzimaju prostor. Vertikalnim bušotinama dubine 50 – 120 m crpi se toplina iz zemlje uz učinak od 50 W/m.
Uz nešto veću početnu investiciju, geotermalne sonde nije potrebno održavati, te one postižu nešto veću energetsku učinkovitost od površinskog kolektora.
Sonde kao izvor topline imaju dodatnu pogodnost za rad dizalica topline u ljetnim mjesecima jer se aktivno ili pasivno mogu koristiti za hlađenje prostorija. Gotovo svuda su iskoristive, osim u vodozaštićenim područjima. Za njihovo postavljanje potrebna je službena dozvola.
Grafička shema geotermalne sonde i sustava “dva bunara“
Povoljno: Zemljani kolektor kao izvor topline
Investicija u zemljane kolektore je nešto povoljnija. Za njihovo polaganje potrebna je veća površina zemljišta. Postavljaju se na dubini od 1,20 - 1,50 m u više krugova. Učinak crpljenja topline iz zemlje kreće se u granicama 10 – 40 W/m2, ovisno od vrste i sastava tla. Treba paziti da se iznad zemljanih kolektora ne sade biljke sa dubokim korijenjem.
Grafička shema zemljanog kolektora